Brona – narzędzie uprawowe do spulchniania i rozdrabniania roli

czyli tak jak wspomniałem maszyna rolnicza do spulchniania i rozdrabniania roli tzw. bronowania. Stosowane najczęściej po orce do rozdrabniania roli, lub po zasiewie, w celu przykrycia materiału siewnego cienką warstwą rozdrobnionej gleby. Stosowane jest także do usuwania kłączy i rozłogów chwastów, jako jedna z metod zwalczania chwastów. Do ciągnięcia wykorzystuje się  ciągnik rolniczy lub zwierzęta pociągowe.  Rozróżnia się trzy typy bron:

1. Brony zębowe

 • drewniane – budowa:  kratownica z listew drewnianych z nabijanymi stalowymi zębami. Stosowana jako brona ciągniona przez konie lub woły, pojedynczo lub w zespołach po dwie. Pierwotnie brony drewniane były wykonywane bez użycia części metalowych. Drewniane zęby i elementy kratownicy były powiązane cienkimi, mocnymi gałązkami.
 • zygzakowe budowa rodzaj kratownicy, z płaskowników stalowych. Na każdym skrzyżowaniu płaskowników umieszczony jest ząb z zaostrzonego pręta. Płaskowniki poprzeczne wygięte faliście powodują, że zęby drugiego rzędu są przesunięte względem zębów pierwszego rzędu. Stosowane jako konne (pojedyncze lub w zespołach po dwie) lub ciągnikowe (w większych zespołach)
 • kolczaste – zespół zębatych, gwiaździstych tarcz, osadzonych na wspólnej osi
 • sprężynowe (sprężynówki) – zespół sprężyn płaskich, wygiętych łukowato, zakończonych małymi radełkami, umieszczonych na dwukołowym podwoziu lub na metalowych sankach. Służą do odchwaszczania, lub płytkiej obróbki gleby

2. Brony talerzowe

 • zespół wklęsłych tarcz podobnych do talerza (stąd nazwa), osadzonych na wspólnej osi, wsparty dodatkowo na prostym podwoziu. Działanie podobne do działania pługa. Obracające się tarcze kroją glebę i odwracają ją, zabieg nazywany jest talerzowaniem. Stosowane tylko jako brony ciągnikowe.

3. Brony aktywne

 • wirnikowe (karuzelowe) –
 • wahadłowe

Ciągnik rolniczy z broną podczas bronowania pola.

producenci maszyn rolniczych klikając ten link trafisz na strone zaawansowanej wyszukiwarki producentów dzięki której bez  problemu odnajdziesz przdsiębiorstwo produkujące tego typu maszyny. W bazie danych znajdują sie producenci maszyn nie tylko z Polski, również z Chin, Niemiec, Turcji, Anglii itd.

Reklamy

Komentarze 2 to “Brona – narzędzie uprawowe do spulchniania i rozdrabniania roli”

 1. « Narzędzia rolnicze Wspomnienia z życia Says:

  […] Do ręcznych zaliczamy:cep, łopata, graca, motyka, sierp, kosa do ciągnikowych natomiast: pług, brona, […]

 2. Agregat uprawowy « Wszystko o maszynach (maszyny rolnicze, maszyny budowlane itd.) Says:

  […] i spulchniania gleby uprawnej. Jest to najczęściej połączenie takich maszyn jak: kultywator, brona i glebogryzarka. Maszyny ta wykorzystuje zalety i funkcje tych maszyn, dzięki czemu jest maszyną […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: